• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/alkenkimya.makine/

Membran Filtresi


Membran Filtresi

 

"Membran" kelimesi Latincede "zar" demektir. Membran filtre belirlenmiş büyüklükte gözenek çapına sahip ve bu gözenek çapından büyük partikül ve mikroorganizmaları geçirmeyen mutlak filtrelerdir. Membran filtrenin basınca dayanıklı, gözenek büyüklükleri mikron seviyesindedir.Sık gözenekli sünger görünümlü bir yapıya sahiptir. Membran filtreler 0,1 μm ile 10 μm arasında değişen gözenek çaplarında üretilmektedir. Membran filtreleme fiziksel bir filtrasyondur.

Membran filtreler ürüne zarar vermeden tüm mikroorganizmaları tuttuğundan dolayı steril üretimler için bir kurtarıcı olmuş ve bu yüzden günümüzde başta ilaç sektörü olmak üzere, meşrubat, doğal kaynak suları gibi sıvılar ile suda çözünen gıdaların üretiminde vazgeçilmez bir yöntem olmuştur.


Membran filtreler, kullanım alanlarına göre farklı materyallerden üretilebilmektedirler. Örneğin; rejenere selüloz, selüloz asetat, Nylon, PTFE (teflon), v.b. gibi, filtre edilecek sıvının yapısına bağlı olarak seçilebilecek değişik özelliklerdeki materyallerden imal edilmektedir.


Polietersülfon membran filtrelerde akış hızı mükemmeldir. Buna bağlı olarak filtrelenebilme hacmi yüksektir. Protein absorpsiyonu düşük olduğu için biyolojik üremenin artımında negatif etkilidir. Geniş pH aralığında ( pH, 2-12 arasında ) filtre edilebilir. Ayrıca, zarlar çevresel sektörün örnekleri için çok iyi uygundur. Suyu 0,1 mikron ile filtre edildiğinde ultra arıtma sağlanmış olur.