• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/alkenkimya.makine/

Kum Filtre Sistemleri


Kum Filtre Sistemleri

 

Kum filtre sistemleri, suda bulanıklığa sebep olabilecek ve suyun görüntüsünü bozacak askıda katı madde, tortu, çamur gibi istenmeyen parametrelerin uzaklaştırılması ile suyun berrak bir görünüm kazanması amacıyla uygulanmaktadır. Kompakt tasarımı sayesinde gereksinimi olan az yer ihtiyacı ve tam otomatik çalışma prensibi kum filtre sistemlerinin başlıca özellikleri arasındadır. İlk yatırım maliyeti düşük olan kum filtre sistemlerinde, quartz mineralinin değişme süresi ise ortalama olarak 5 yıldır.


Kum filtre sistemi seçiminin uygun olduğu ve verimli çalışan bir sistemde, diğer arıtma birimlerine giden yük minimize edilmiş olur. Kum filtre sistemleri çözünmemiş askıda katı maddelerin giderilmesini sağlayarak, makine ve tesisatlarda oluşacak tıkanmaları ve enerji sarfiyatındaki artışları engellemiş olur. Katı maddeleri tutma kapasitesi ile kendinden sonra konumlandırılmış olan sistemlere sağladığı işletme rahatlığı da önemli bir avantajıdır.


3-8 bar basınç aralığında çalışan kum filtre sistemlerin filtrasyon hassasiyeti 10-15 mikron aralığındadır. Zamana ve debiye bağlı olmak üzere single ve tandem prensipte çalışan kum filtre sistemleri mevcuttur. Kum filtre sistemlerinin ana bileşeni olan otomasyon valfleri, önceden belirlenmiş programa göre otomatik olarak ters yıkama yapmaktadır.

 

Kum Filtre Sistemlerinin Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar;

     »  Suyun ön arıtmaya ihtiyacı olup olmadığı,
     »  Suyun geçiş hızı. Suyun geçiş hızı yüksek seçildiği takdirde suda istenen hassasiyette filtrasyon sağlanamayacaktır.
     »  Kum filtre sistemlerinde avantaj olarak sayılacak bir madde de otomasyon valfi sayesinde otomatik olarak yaptığı geri yıkama işleminde sudan başka hiçbir maddeye ihtiyaç duymamasıdır. Ancak burada da geri yıkama için gerekli su basıncı ve debisi doğru olarak seçilmelidir.